FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2825N-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2825N-3.3/NOPB
  • Package: 24-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2567
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 24-DIP (0.600", 15.24mm)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.75V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 150kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 24-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 24-PDIP
Base Product Number LM2825
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 12
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 24-DIP (0.600", 15.24mm)