Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2852XMXAX-1.2/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2852XMXAX-1.2/NOPB
  • Package: 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7431
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 2A 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.85V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 2A
Frequency - Switching 1.5MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 14-HTSSOP
Base Product Number LM2852
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 2A 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)