FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2852YMXAX-2.5/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2852YMXAX-2.5/NOPB
  • Package: 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9508
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 2A 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.85V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 2A
Frequency - Switching 500kHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 14-HTSSOP
Base Product Number LM2852
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 2A 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)