FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2853MH-1.8
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2853MH-1.8
  • Package: 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9525
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 3A 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tube
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Frequency - Switching 550kHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 14-HTSSOP
Base Product Number LM2853
RoHS Status RoHS non-compliant
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 94
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 3A 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)