FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2937ES-2.5/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2937ES-2.5/NOPB
  • Package: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 535
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DDPAK/TO-263-3
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1V @ 50mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 2 mA
Current - Supply (Max) 1.25 A
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C