Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3207TLX-2.53/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3207TLX-2.53/NOPB
  • Package: 9-WFBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5713
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.53V 1 Output 650mA 9-WFBGA
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.53V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 650mA
Frequency - Switching 2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 9-WFBGA
Supplier Device Package 9-DSBGA
Base Product Number LM3207
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.53V 1 Output 650mA 9-WFBGA