FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3673TLX-1.5/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3673TLX-1.5/NOPB
  • Package: 5-WFBGA, DSBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1760
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 350mA 5-WFBGA, DSBGA
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 350mA
Frequency - Switching 2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 5-DSBGA (1.41x1.08)
Base Product Number LM3673
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 350mA 5-WFBGA, DSBGA