Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3S1N11-IBZ50-C5T
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3S1N11-IBZ50-C5T
  • Package: 108-LFBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6186
  • Bulk purchase price:
  • Description: ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 1
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 50MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 67
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 108-LFBGA
Supplier Device Package 108-BGA (10x10)
Base Product Number LM3S1N11
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)