FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3S1P51-IBZ80-C3T
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3S1P51-IBZ80-C3T
  • Package: 108-LFBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1775
  • Bulk purchase price:
  • Description: ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 1
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz
Connectivity I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 67
EEPROM Size -
RAM Size 24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 108-LFBGA
Supplier Device Package 108-BGA (10x10)
Base Product Number LM3S1P51
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)