FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3S310-EGZ25-C2
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3S310-EGZ25-C2
  • Package: 48-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6569
  • Bulk purchase price:
  • Description: ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 25MHz
Connectivity Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-VQFN (7x7)
Base Product Number LM3S310
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7)