Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3S601-EQN50-C2T
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3S601-EQN50-C2T
  • Package: 48-LQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1043
  • Bulk purchase price:
  • Description: ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 50MHz
Connectivity I²C, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-LQFP
Supplier Device Package 48-LQFP (7x7)
Base Product Number LM3S601
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)