FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3S611-IGZ50-C2
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3S611-IGZ50-C2
  • Package: 48-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4325
  • Bulk purchase price:
  • Description: ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
Package Tray
Product Status Discontinued at Digi-Key
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 50MHz
Connectivity I²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 4x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-VQFN (7x7)
Base Product Number LM3S611
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7)