FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3S6610-IBZ25-A2
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3S6610-IBZ25-A2
  • Package: 108-LFBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7252
  • Bulk purchase price:
  • Description: ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 25MHz
Connectivity Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 46
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.25V ~ 2.75V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 108-LFBGA
Supplier Device Package 108-BGA (10x10)
Base Product Number LM3S6610
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)