FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3S6610-IQC25-A2T
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3S6610-IQC25-A2T
  • Package: 100-LQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3409
  • Bulk purchase price:
  • Description: ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 25MHz
Connectivity Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 46
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.25V ~ 2.75V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Base Product Number LM3S6610
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)