FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3S6952-IQC50-A2
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3S6952-IQC50-A2
  • Package: 100-LQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5054
  • Bulk purchase price:
  • Description: ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Package Tray
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 50MHz
Connectivity Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 43
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.25V ~ 2.75V
Data Converters A/D 3x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Base Product Number LM3S6952
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)