FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3S6G11-IBZ80-A2
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3S6G11-IBZ80-A2
  • Package: 108-LFBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4507
  • Bulk purchase price:
  • Description: ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Package Tray
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz
Connectivity Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 46
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 108-LFBGA
Supplier Device Package 108-BGA (10x10)
Base Product Number LM3S6G11
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)