FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3S9B81-IBZ80-C5T
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3S9B81-IBZ80-C5T
  • Package: 108-LFBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5919
  • Bulk purchase price:
  • Description: ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 65
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.235V ~ 1.365V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 108-LFBGA
Supplier Device Package 108-BGA (10x10)
Base Product Number LM3S9B81
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)