FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM3S9U92-IBZ80-A1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM3S9U92-IBZ80-A1
  • Package: 108-LFBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5859
  • Bulk purchase price:
  • Description: ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
Package Tray
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 65
Program Memory Size 384KB (384K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.235V ~ 1.365V
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 108-LFBGA
Supplier Device Package 108-BGA (10x10)
Base Product Number LM3S9U92
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)