Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM4040B25IDBZT
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM4040B25IDBZT
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 15 mA SOT-23-3
Parameters
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 15 mA
Tolerance ±0.2%
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 80 µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number LM4040
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Reference Type Shunt
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 15 mA SOT-23-3