FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM4120IM5-3.3
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM4120IM5-3.3
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.5% 5 mA SOT-23-5
Parameters
Other Names 2156-LM4120IM5-3.3-296
Standard Package 1
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Current - Output 5 mA
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 20µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 36µVp-p
Voltage - Input 2V ~ 12V
Current - Supply 275µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LM4120
Moisture Sensitivity Level (MSL) Vendor Undefined
REACH Status REACH Affected
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.5% 5 mA SOT-23-5