Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM53601LQDSXRQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM53601LQDSXRQ1
  • Package: 10-WFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5584
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1A 10-WFDFN Exposed Pad
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.8V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 2.1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 10-WSON (3x3)
Base Product Number LM53601
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1A 10-WFDFN Exposed Pad