Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM53601LQWDSXRQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM53601LQWDSXRQ1
  • Package: 10-WFDFN Exposed Pad
  • Stock: 4652
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1A 10-WFDFN Exposed Pad
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.55V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 2.1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 10-WSON (3x3)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Other Names 296-LM53601LQWDSXRQ1
Standard Package 1
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1A 10-WFDFN Exposed Pad