Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM73605QHTRNPRAP
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM73605QHTRNPRAP
  • Package: 30-WFQFN Exposed Pad
  • Stock: 7332
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 5A 30-WFQFN Exposed Pad
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 34.2V
Current - Output 5A
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 30-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 30-WQFN (6x4)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Other Names 296-LM73605QHTRNPRAP
Standard Package 1
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 5A 30-WFQFN Exposed Pad