FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM76005QRNPRQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM76005QRNPRQ1
  • Package: 30-WFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5287
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 5A 30-WFQFN Exposed Pad
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 57V
Current - Output 5A
Frequency - Switching 200kHz ~ 500kHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 30-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 30-WQFN (6x4)
Base Product Number LM76005
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 5A 30-WFQFN Exposed Pad