FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM78L12ACZ/LFT3
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM78L12ACZ/LFT3
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2897
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
PSRR 54dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package TO-92-3
Base Product Number LM78L12
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3