FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM78S40CN
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM78S40CN
  • Package: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Stock: 2533
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.25V 1 Output 1.5A (Switch) 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Function Step-Up, Step-Down
Output Configuration Positive or Negative
Topology Buck, Boost
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V
Voltage - Output (Max) 40V (Switch)
Current - Output 1.5A (Switch)
Frequency - Switching 100Hz ~ 100kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 16-PDIP
Base Product Number LM78S40
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 25
Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.25V 1 Output 1.5A (Switch) 16-DIP (0.300", 7.62mm)