Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM8801XUX-1.82/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM8801XUX-1.82/NOPB
  • Package: 6-WFBGA, DSBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2391
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.82V 1 Output 600mA 6-WFBGA, DSBGA
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.3V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.82V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 6MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 6-DSBGA
Base Product Number LM8801
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.82V 1 Output 600mA 6-WFBGA, DSBGA