Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM9036MM-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM9036MM-3.3/NOPB
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3771
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA 8-VSSOP
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.40V @ 50mA
Current - Output 50mA
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
Current - Supply (Max) 2 mA
PSRR 60dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-VSSOP
Base Product Number LM9036
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA 8-VSSOP