Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LMR16006YQ5DDCRQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LMR16006YQ5DDCRQ1
  • Package: SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 11
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 600mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 2.1MHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)