Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LMR36502F3RPER
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LMR36502F3RPER
  • Package: 9-VFQFN
  • Stock: 3990
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1V (3.3V) 1 Output 150mA 9-VFQFN
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series LMR3650x
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.6V
Voltage - Input (Max) 65V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V (3.3V)
Voltage - Output (Max) 16V
Current - Output 150mA
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 9-VFQFN
Supplier Device Package 9-VQFN-HR (2x2)
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1V (3.3V) 1 Output 150mA 9-VFQFN