FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LMR36506MSC3RPERQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LMR36506MSC3RPERQ1
  • Package: 9-VFQFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7682
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 9-VFQFN
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Voltage - Input (Max) 65V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 9-VFQFN
Supplier Device Package 9-VQFN-HR (2x2)
Base Product Number LMR36506
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Other Names 296-LMR36506MSC3RPERQ1TR
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 9-VFQFN