Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LMS1585AIS-1.5-TI
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LMS1585AIS-1.5-TI
  • Package: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1097
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5A DDPAK/TO-263-3
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 13V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 5A
Current - Output 5A
Current - Quiescent (Iq) 13 mA
PSRR 72dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)