FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP2980AIM5-3.2/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP2980AIM5-3.2/NOPB
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7270
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 50mA
Current - Output 50mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Current - Supply (Max) 1.2 mA
PSRR 63dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LP2980
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5