FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP2985AIM5-4.7/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP2985AIM5-4.7/NOPB
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4702
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Parameters
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Current - Supply (Max) 2.5 mA
PSRR 45dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Base Product Number LP2985
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5