Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP2985IM5X-3.6/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP2985IM5X-3.6/NOPB
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2117
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Current - Supply (Max) 2.5 mA
PSRR 45dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LP2985
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5