FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP2987IM-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP2987IM-3.3/NOPB
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-SOIC
Parameters
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Current - Supply (Max) 3.7 mA
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number LP2987
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 95
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tube
Product Status Active
Number of Regulators 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-SOIC