FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP2988IMM-3.2/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP2988IMM-3.2/NOPB
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8449
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-VSSOP
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Current - Supply (Max) 3.7 mA
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-VSSOP
Base Product Number LP2988
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-VSSOP