FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP2989AIMMX-2.5/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP2989AIMMX-2.5/NOPB
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6132
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-VSSOP
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 175 µA
Current - Supply (Max) 9 mA
PSRR 60dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-VSSOP
Base Product Number LP2989
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-VSSOP