Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP3855ESX-5.0
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP3855ESX-5.0
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6636
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DDPAK/TO-263-5
Parameters
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Current - Supply (Max) 10 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C