FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP3856ET-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP3856ET-3.3/NOPB
  • Package: TO-220-5 Formed Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5230
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-220-5
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 4 mA
Current - Supply (Max) 10 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5 Formed Leads
Supplier Device Package TO-220-5
Base Product Number LP3856
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 45
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-220-5