Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP38690DT-2.5
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP38690DT-2.5
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8652
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tube
Product Status Discontinued at /
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Current - Supply (Max) 100 µA
PSRR 55dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package TO-252-3
Base Product Number LP38690
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 75
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3