FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP38690SD-1.8
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP38690SD-1.8
  • Package: 6-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7661
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-WSON (3x3)
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.6V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Current - Supply (Max) 100 µA
PSRR 55dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-WSON (3x3)
Base Product Number LP38690
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-WSON (3x3)