Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP38693QSDX-2.5/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP38693QSDX-2.5/NOPB
  • Package: 6-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8187
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (3x3)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.73V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Current - Supply (Max) 100 µA
PSRR 55dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-WSON (3x3)
Base Product Number LP38693
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 4,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (3x3)