FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP3879MR-1.2
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP3879MR-1.2
  • Package: 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8918
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-SO PowerPad
Series -
Package Tube
Product Status Not For New Designs
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 1.4 mA
Current - Supply (Max) 2.2 mA
PSRR 60dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SO PowerPad
Base Product Number LP3879
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 95
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-SO PowerPad