FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP38842T-0.8/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP38842T-0.8/NOPB
  • Package: TO-220-5
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6745
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-5
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.315V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Current - Supply (Max) 40 mA
PSRR 80dB ~ 58dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5
Supplier Device Package TO-220-5
Base Product Number LP38842
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 45
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-5