Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP3891EMR-1.8/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP3891EMR-1.8/NOPB
  • Package: 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 113
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-SO PowerPad
Parameters
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 95
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.43V @ 800mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Current - Supply (Max) 8 mA
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SO PowerPad
Base Product Number LP3891
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-SO PowerPad