FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP3966ES-2.5
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP3966ES-2.5
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9182
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A DDPAK/TO-263-5
Series -
Package Tube
Product Status Not For New Designs
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 9 mA
Current - Supply (Max) 15 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C