Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP3981IMMX-2.7
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP3981IMMX-2.7
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7290
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-VSSOP
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at /
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Current - Supply (Max) 210 µA
PSRR 50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-VSSOP
Base Product Number LP3981
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-VSSOP