FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP3982ILD-2.82/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP3982ILD-2.82/NOPB
  • Package: 8-WFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3534
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-WSON (3x2.5)
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at /
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.82V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 200mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 270 µA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-WSON (3x2.5)
Base Product Number LP3982
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-WSON (3x2.5)