FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP3984IMF-1.8
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP3984IMF-1.8
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Stock: 7901
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.12V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 125 µA
Current - Supply (Max) 150 µA
PSRR 60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LP3984
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5